Här hittar du tips, information och broschyrer som andra ACA-grupper har haft nytta av när de startat sina grupper.
Det är enkelt att starta en ACA-grupp. ACA bygger på självhjälp och det krävs inte mycket för att komma igång. Man brukar säga att två personer som träffas kan vara början på ett ACA-möte.
Varje nystartad grupp kan beställa ett gratis startpaket som innehåller
Önskar ni beställa startpaketet informeras internet@aca-sverige.org
Det finns olika sätt att hitta personer som vill starta en ny grupp. Några träffas på konvent och riksmöten, där många vuxna barn samlas. Andra kan till exempel:
Det viktigaste är att sprida informationen så att personer som behöver ACA får möjlighet att hitta mötet.
För att ett möte ska räknas som ett ACA-möte behöver gruppen följa ACAs 12 traditioner – ACA:s 12 Traditioner
Det är viktigt för att bevara ACAs program och gemenskap. På så sätt kan ACA-möten se olika ut, men ändå ha en gemensam grund. Det gör också att du kan gå på ett ACA-möte var som helst i världen och känna igen dig och känna den trygghet du är van vid från ditt eget möte.
Mötesordning:
Varje grupp kan anpassa mötesordningen efter sina behov, så länge den följer ACAs 12 traditioner.
Öppet eller slutet möte:
Gruppen bestämmer själv om mötena ska vara öppna eller slutna. Läs mer om olika typer av möten här: Mötesteman
ACA rekommenderar att grupper använder det material som är godkänt av ACA. Varje grupp bestämmer själva vilken av litteraturen de vill använda.
Här finns förslag på ACA-godkända texter – Mötesmanualer och ACA’s texter
Läs mer om vilken litteratur man kan beställa här –Litteraturinköp
Varje ACA-grupp ansvarar för sin egen ekonomi genom egna frivilliga bidrag, 7:e traditionen.
I Stora Röda Boken finns en rekommendation om att grupper skickar vidare pengar som blir över till ACA. Rekommendationen är att gruppen behåller pengar motsvarande ungefär två månadshyror, eller motsvarande summa, och skickar eventuellt överskott till ACA Sverige.
Kontaktuppgifter till ACA-Sveriges Servicegrupp samt kontonummer till ACA-Sverige hittas under Kontakt
Länkar